كليه مطالب اعم از اخبار عكس شعر و .........

 

 

 

 

 فائقه آتشين (گوگوش)

خانم فائقه آتشين "گوگوش" در 18 بهمن 1331شمسی مطابق با 7 فوريه 1951 ميلادی (و به نقلی دیگر در سال 1328شمسی) در خيابان سرچشمه در جنوب تهران متولد شد.
برخی نوشته اند که پدر او صابر و مادرش فائزه از آذربايجانی هايی بودند که از شوروی سابق مهاجرت کرده بودند اما برخی می گويند پدر او اهل سراب تبريز بود که به تهران آمد و ساکن شد.
"گوگوش"کلمه ای است ارمنی و نام مرد است می گويند وقتی گوگوش خيلی کوچک بود يک حانواده ارمنی همسايه آنها بودند که پسری به نام گوگوش داشتند .خانم آتشين ،"گوگوش" از اين نام خوشش آمد و به عنوان نام هنری خود انتخاب کرد.پدر وی هنرمند و آکروبات بود و در تماشاخانه ها به حرکات آکروباتيک می پر داخت که در آن روزگار بسيار پرطرفدار بود ومردم از برنامه های او استقبال می کردند گوگوش خردسال نيز گاهی به پدر کمک می کرد و از اين رو در دو سه سالگی روی صحنه رفتن را تجربه کرد. پدر گوگوش او را به هنر موسيقی و اجرا تشويق می کرد آثار نبوغ و استعداد در همان کودکی در گوگوش هويدا بود و همه را به تحسين وا می داشت.گوگوش از دوران خردسالی در راديو و تلويزيون هنرمندی می کرد. ترانه هايي که با صدای کودکانه و سيمای معصوم و زيبايش در برنامه های راديو و تلويزيون می خواند بسيار دلنشين و پر طرفدار بود .زمان سپری شد و دوران نوجوانی و جوانی وی فرا رسيد .او دختری زيبا و خوش اندام بود و استعداد و نبوغ او در موسيقی و هنر با سالها تمرين و تجربه عجين شد و گوگوش را به يکی از محبوبترين خوانندگان تاريخ موسيقی ايران تبديل کرد و حتی اين شهرت و محبوبيت از ايران نيز پا فراتر گذاشت و در سر تاسر جهان به خصوص تاجيکستان نيز کشيده شد .برخی او را "شاهماهی موسيقی ايران " ناميده اند.
تا آنجا که من ميدانم زندگی کمتر هنرمندی در تاريخ موسيقی ايران اين چنين افتخار آميز اما پر فراز و نشيب بوده است از آنجا که در حجم اين مقاله محدودم مابقی زندگی هنری گوگوش و زندگی شخصی او را مانند گزارشی ارائه می کنم اميدوارم حس و حال ابتدای اين مقاله و مطالب آينده شما را برانگيزد و خود بيشتر درباره گوگوش بخوانيد.
وی برای اولين بار با بهروز وثوقی بازيگر معروف و بار ديگر با مسعود کيميايی کارگردان مشهور ايرانی ازدواج کرد و همچنين مادر خواننده جوان "کامبيز"است.گوگوش علاوه بر خوانندگی بازيگر توانايی بود ودر فيلمهای مشهوری چون

بيم و اميد (۱۳۳۹)
گدايان تهران (۱۳۴۵)
ستاره هفت آسمون (۱۳۴۷)
سه ديوانه (۱۳۴۷)
پنجره (۱۳۴۹)
احساس داغ (۱۳۵۰)
بی تا (۱۳۵۱)
ممل امريکايی (۱۳۵۳)
شب غريبان (۱۳۵۴)
همسفر (۱۳۵۴)
ماه عسل (۱۳۵۵)
نازنين (۱۳۵۵)
در امتداد شب (۱۳۵۶)
امشب اشکی می ريزد (۱۳۵۷) هنرمندی کرد.
خوانندگی گوگوش دچار وقفه شد و در سال 1379او دوباره در کانادا خوانندگی کرد.
هنوز بخش مهمی از زندگی هنری گوگوش ناگفته باقی مانده و آن سبک و نقش او در موسيقی و خوانندگی است و تاثيری که بردلها گذاشت.برای بيان اين مطلب شما را به نظر دو تن از افرادی که در زندگی هنری و شخصی وی تحقيق کرده اند دعوت می کنم
آفای محمود خوشنام کارشناس موسيقی:"
گوگوش به يقين چهره ی استثنائی موسيقی پاپ ايران است. او تنها صدای خوش ندارد. دريافت شعر و آهنگ و تفسير سازگار آن ها از مهارت های ويژه ی او است. به جرات می توان گفت که در طی 40 سالی که از حضور او بر صحنه ی مو سيقی پاپ ايران می گذرد همتای همسنگی پيدا نکرده است. آن ها نيز که از او تقليد کرده اند در همان حد مقلد باقی مانده اند!"
مرحوم محی الدين عالم پور نويسنده کتاب "روزگار تلخ و شيرين گوگوش"(شرح زندگی هنری و شخصی گوگوش )و کسی که در دوران وقفه خوانندگی گوگوش از تاجيکستان به ايران امد و درباره زندگی اش با او مصاحبه کرد:
"گوگوش خدمتش را در راه هنر انجام داد خيلی صادقانه از ته دل و صميمانه و بدون ريا.او مکتب هنری ويژه خود را ايجاد کرد تکميل نمود زيرا از سه سالگی روی صحنه بود آواز خواند نقش آفريد و روح مردم را با صدای دلنشينش نوازش داد و به دل و ديده مردم نشست.سعادت خودش وبهترين سالهای زندگی اش را برای هنر قربانی کردو به قله مقصود رسيد بلی رسيد و اکنون بايد در اين قله پيروزی جاودان بماند"

 

+ نوشته شده در  ۸۴/۱۲/۲۰ساعت 10:41  توسط ليلا |